SİTEMİZE HOŞGELDİNİZ

Dünya Vize İşlemleri yetkilileri konsolosluklarda siz değerli müşterilerimize vakit kaybı yaratan birçok formalite işlemden sizi kurtararak tüm bu işlemleri sizin adınıza yapar, konsoloslukta sizi temsil eder.

Dünya Vize İşlemleri sizin adınıza vize takibi yapma konusunda tam yetkilidir! Pasaport ve diğer gerekli evraklarınız bize ulaştıktan sonra en kısa sürede vize müracatınız yapılır ve başvuru sonucunuz yine en kısa sürede size ulaştırılır.

1999 yılında kurulan Dünya Vize İşlemleri sektöründe verilebilecek en iyi ve kaliteli hizmeti hedef alıp bu doğrultuda “Sürekli müşteri memnuniyeti” bilincini içinde yaşatarak çalışmalarına devam etmektedir.Dünya Vize İşlemleri        Dünya Vize İşlemleri

DÜNYA VİZE İŞLEMLERİ

Pasaportun temdit süresi seyahatin bitiş tarihinden itibaren en az 6 Ay olmalıdır. (Birçok ülke bu süreye vize vermemekte o yüzden daha uzun süreli pasaport çıkartmanız yararınıza olacaktır.)

Bazı Ülkelerin;( Schengen--İngiltere--A:B:D vb) çocuklar içinde vize ücreti uygulaması bulunduğu ve pasaporta kayıtlı seyahat edecek her çocuk için ayrı bir sayfaya vize basılacağından dolayı,pasaportta kayıtlı olan çocuk sayısı kadar boş vize sayfası bulundurmaya özen gösteriniz. (Örneğin: Pasaporta kayıtlı 2 çocuk var ise ve bunların ikiside seyahat edecekler ise başvuru sırasında pasaportta enaz 3 adet boş vize sayfasının bulunması gerekmektedir.)

Schengen ülkeleriniz ortak kararı gereği pasapotu ilk alındığı günden itibaren 10 yılı aşmış olan pasaportların vize başvuruları kabul edilmeyecektir.(Örneğin: 2010 yılında bulunduğumuzdan ötürü şuan için vize başvurusu yapılacak pasaportun alış tarihinin 2000 yada daha yukarı tarihlerde alınmış olması gerekmektedir.''2000--2001--2002 ve yukarısı'' !!)

Dışişleri Bakanlığının konsolosluklara gönderdiği genelge ile pasaportların sadece ‘’vizeler’’ yazan bölümüne vize basılmaktadır. ‘’ Gümrük ve Döviz Kayıtları’’ ile ‘’Açıklamalar’’ yazan bölümlere vize basılmamaktadır.

Yırtılmış--sökülmüş ve vize sayfaları dolmuş olan pasaportlarınızı mutlaka yenileyiniz!

Tüm vize başvurularınızda Vize sayfaları dolmuş veya iptal edilmiş olan eski pasaportlarınızı müracaat sırasında göstermenizin sizin için bir ‘’Referans’’olacağını unutmayınız.

Türkiye Pasaport Harç ve Defter Bedelleri
Harç Bedeli Defter Bedeli Toplam
6 AY 80,5 TL 62,5 TL 143 TL
1 YIL 117,6 TL 62,5 TL 180,1 TL
2 YIL 191,9 TL 62,5 TL 254,4 TL
3 YIL 272,4 TL 62,5 TL 334,9 TL
4 - 10 YIL 383,85 TL 62,5 TL 446,35 TL

Pasaport defter ve harç bedelleri her yıl Maliye Bakanlığı tarafından belirlenmekte ve 492 Sayılı Harçlar Kanununa bağlı Harçlar Kanunu Genel Tebliği (6) sayılı tarife ve Değerli Kağıtlar Kanunu Genel Tebliği ile Resmi Gazetede yayımlanmaktadır.

01.06.2010 tarihinden itibaren umuma mahsus, hususi ya da hizmet e-Pasaportu almak isteyen başvuru sahipleri; Pasaport defter bedellerini "pasaport defter bedeli" adı altında, Harç bedelleri ise "e-Pasaport harç bedeli" adı altında, Maliye Bakanlığı'na bağlı il/ilçenin defterdarlık/malmüdürlüklerine, veznelerine veya Maliye Bakanlığı ile sözleşmesi bulunan aşağıdaki bankalara yatırabilir.

Akbank Albaraka Türk Katılım Bankası Alternatif Bank
Anadolubank Bank Asya Citibank
Denizbank Eurobank Tekfen Finansbank
Fortisbank Garanti Bankası HSBC Bank
ING Bank Kuveyt Türk Katılım Bankası Şekerbank
T.C. Ziraat Bankası Tekstilbank TurkishBank
Turkland Bank Türk Ekonomi Bankası (TEB) Türkiye Finans Katılım Bankası
Türkiye Halk Bankası Türkiye İş Bankası Türkiye Vakıflar Bankası
Yapı ve Kredi Bankası

Alınacak dekontlarda mutlaka TC Kimlik numaranız, adınız ve soyadınız bulunmalıdır. Dekontlar daha sonradan değiştirilemediği için harç miktarınızı pasaport sürenize uygun olarak yatırmanız önem arz etmektedir. Yatırılacak harç ve defter bedelleri dekontlarına "tahsil edilmiştir" kaşesinin basılması, 1.nüshasının vatandaşa verilmesi ve dekontta, tahsilatı yapan memurun ıslak imzasının bulunması gerekmektedir.

Yurt dışı pasaport defter ve harç bedellerinin dolar ve avro rakamları aşağıdaki gibidir.

Harç Bedeli Defter Bedeli Toplam
6 AY 28 EURO 27 EURO 55 EURO
1 YIL 41 EURO 27 EURO 68 EURO
2 YIL 66 EURO 27 EURO 93 EURO
3 YIL 94 EURO 27 EURO 121 EURO
4 - 10 YIL 132 EURO 27 EURO 159 EURO
Harç Bedeli Defter Bedeli Toplam
6 AY 36 USD 35 USD 71 USD
1 YIL 53 USD 35 USD 88 USD
2 YIL 86 USD 35 USD 121 USD
3 YIL 122 USD 35 USD 157 USD
4 - 10 YIL 171 USD 35 USD 206 USD

Yurt dışında pasaport defter ve harç bedellerini doğrudan başvuruda bulunacağınız konsolosluğa yatırabilirsiniz.

NOT : 23.03.2007 tarih ve 26471 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 5597 sayılı “Yurt Dışına Çıkış Harcı Hakkında Kanun ile Çeşitli kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’un 1. Maddesinin birinci fıkrasında. “ Türkiye Cumhuriyeti pasaportu ile yurt dışına çıkış yapanlardan çıkış başına 15 TL. Harç alınır” hükmüne yer verilmiş, izleyen fıkralar da ise yurt dışına çıkış harcı konusunda yeni düzenlemeler yapılmış ve muafiyetler;

Çıkış tarihi itibarıyla yurt dışında oturma izni bulunanlar,

7 yaşını doldurmamış olanlar,

Yurt dışına ticari amaçla sefer yapan kara, deniz, hava ve demiryolu toplu taşıma ve yük taşıma araçlarının mürettebatı, olarak belirlenmiştir.

Bakanlar kurulu bu harçtan muaf tutulacaklar ile harcın ödenmesine ilişkin usul ve esesları belirlemeye ve harç miktarını üç katına kadar artırmaya veya kanuni haddine kadar indirmeye yetkilidir.